Jak si zapamatovat sny

Začnete rovnou tím, že kdykoliv uvidíte něco červeného, vzpomenete si na to, že si chcete pamatovat své sny!

- to je samozřejmě blbost :D a dost těžký oříšek i pro tibetké mnichy. Když si chcete začít vybavovat sny podobně jako zážitky z minulého dne, nejprve si to musíte opět ujasnit ! Budete si je pamatovat jen tehdy, pokud to budete chtít. To je základ. ani víc ani míň. → Podvědomí je potvora podšitá:

- V našem případě pomůžou takzvané afirmace → každou noc si v posteli před spaním řekněte, že si ráno vzpomenete na své sny. Sledujte, jaký z toho máte pocit, jaké myšlenky se vám do toho cpou, zkuste si to zopakovat tolikrát, až budete mít pocit, jako když jste byli malí a bylo 23.12. a vy jste v sobě měli tu jiskřičku nadšení. O to tady jde! Nesnažte se o nějaké očekávání a napětí.

“ Dokonalé štěstí je nadšení mínus očekávání. “
- Sri Chinmoy -

- tím nejdůležitějším v celém procesu zapamatování snu je probuzení. Nejde ani o to, si sny pamatovat, to nějak neovlivníte. V 70% po  probzení si nevzpomenete na žádný sen. Pokud jste si před spaním zopakovali afirmaci, sen si pamatujete, jde o to, jak si ho vybavit.

krok 1. – v hlavě potichu: vaše první myšlenky po probuzení by měly být klidné, zaměřené na to, že ležíte v posteli. Nejdete do práce, do školy, nejedete autem, nejste na jednání, neobědváte…. snažíte si vzpomenout na sen.

krok 2. - dát si 5 minut navíc : to potěší asi každého, ale v těchto 5 minutách po probuzení byste se měli co nejméně pohybovat. Budík není na závadu, stačí ho típnout a pak se vrátit pod víčky „do snu“.

krok 3. – chytnout za pačesy a nepustit : Každé probuzení provází určitý pocit. toho se držte… snažte si v hlavě zopakovat, že si chcete vzpomenout na sen a začtěte si procházet „seznamem“ – prostě věcmi, co se vám zrovna vybaví- telefon, pračka, sračka, cesta, blesk, mamka, požár, kostka, bus…. měli byste najít nějaký záchytný bod, u kterého bude pocit snu silný. Měl byse vám zcela vybavit další děj, když se budete ptát otázkami typu: Proč se to stalo, jak jsem se sem dostal, s kým atd…. to už je na vás.

- velice užitečné je vytvořit slintavku pana Pavlova. Ano, „něco“ jako podmíněný reflex. Každý vybavený/zapamatovaný sen je tedy vhodno zapsat do snového deníku. A pište tam všechno! Pocity nálady, souvislosti, kreslete, čmárejte, dejte prostor fantazii, často si tak vybavíte mnohem více obsahu ze snu. Nejlepší je sen zapsat hned po probuzení, ale to jste často ve stresu a koloběhu ranního stereotypu. Já to běžně dělám tak, že si zapíšu záchytné body- bus, Marek, rozum, čas, biologie, pán, chce radu, výstup, most, Frýdek, kapela, já, někdo, …… samozřejmě, že to vypadá nesmyslně, ale jakmile k tomu příjdete odpoledne nebo večer, sen si krásně zpětně vybavíte.

- a nakonec TRIK! - čas, kdy se nám syn zdají, jde vypočítat. Spolehlivost je sice cca 65%, ale opravdu to funguje:

- hlavně přes týden si zvykněte chodit spát v určitou hodinu. To pomáhá. Sny se vám zdají opakovaně cca po 1,5 hodině. Takže pokud jdete spát jako já cca v 23:00 první sny se vám budou zdát tak v 00:30- ale to je na houby, první REM fáze, ve které se sny zdají je dlouhá jen10 min. Takže je těžké se trefit. Doporučuju si nastavit budík tak za 4,5 hodiny.( Další REM fáze se prodlužují až na 30 min). V mém případě teda v rozmezí od 3:30 – 4:00. Pokud se trefíte a probudíte se z REM fáze spánku, téměř jistě si vybavíte sen a to velmi živě !!!!

 

 

Lucidní snění

Zeptejte se sami sebe: Co je to sen? Zdají se mi vůbec sny? Proč se mi zdají? Kde to jsem nebo kdo to jsem, když jsem ve snu?…

Západní civilizace snům obvykle moc význam nepřikládá. Sny u nás nikdo moc neřeší, teda kromě těch, kteří si je nechávají vykládat podle snáře- pokud k sobě chcete být upřímní, tak snářům nevěřte ! Nepotřebujete to ! Ten nejlepší výklad dostanete vždycky od sebe ! Sny si vždy spojujeme s nějakým příběhem, nebo dějem, ale když si projdu svých cca 650 zapsaných snů, děj to jenom slepuje. Slepuje vždy symboly a obrazy, možná pocity a barvy. Detaily. Pokud chcete řešit, co to sen je nebo co se vám podle něj stane, co vám říká, je to organizovaný způsob, jak nedospět k žádnému závěru :)
Když se podíváte kolem sebe- na monitor, stůl, z okna, za vším můžete najít sen, za jakoukoliv činností, myšlenkou… a když to takhle vnímáte, všechno najednou… jste zkrátka tady a teď, jako sen vám příjdou ty minuty před chvílí, kdy jste byli tak zabraní do toho, co jste dělali, že jste si ani nevšimli, že to děláte.

A to je přesně ono. Takhle vypadají i naše sny. Snime je, ony probíhají, pak na ně zapomínáme….. ale co se stane, když si pak ve snu všimneme, že jsme vlastně ve snu? Ocitnete se v prostředí nerozeznatelném od reality! – možná jste už měli sen, ve kterém jste se ráno vzbudili, šli do koupelny, nasnídali se… zkrátka byli jste si jistí, že je ráno a jste vzhůru a byli jste do toho zabraní jako obvykle, když najednou…vzbudili jste se v posteli…říká se tomu „falešné probuzení“. Kdyby jste si však všimli, že je to sen a zůstali v něm ( většinou se člověk po tomto zjištění probudí, ale jde to trénovat), tak si možná říkáte: Co bych proboha dělal ve snu ? Dámy a pánové odpověď zní: VŠECHNO… úplně…

Pokud jste to ještě nepobrali, koukněte na video, které jsem pro vás připravil:

 

Jak na to…

tararara… ( návod na lucidní snění)! :D

Nebojte, Jiřina o tom, jak lucidně snít zřejmě nemá páru.. pokusím se vám teda ukázat stručný, ale jasný a snadno pochopitelný návod, jak lucidně snít, pro každého…

Bod č. 1 – Lucidně snít dokáže každý
někdo na to má telent, a nemusí se řídít žádnými návody, ostatní se to mohou naučit, ale pozor!!! Je to to samé, jako kdyby jste se učili hrát třeba na housle; pokud se tomu nebudete denně věnovat, neučíte se to mnohem později- to je taky častá otázka: “ Jak dlouho to bude trvat“ ? Odpověď jakoby nebyla: od 14 dnů až po několik let ( jako u mě :) ). Důležité je být trpělivý!!

Bod č. 2 – Ujasnit si to…
Velmi užitečné je si o LD a spánku třeba něco přečíst, jak v knihách nebo na internetu… (Mimo to: Každý den jedeme neustále na jednom programu, na jednom stereotypu. Hodně věcí vám unikne, ale v nevědomí je všechno. S tím jsou spojeny sny, a pokud je začnete brát vážně, pak se možná kouknete na ten svůj program, stereotyp a řeknete si: “ Co to kur*a je?“ Neřekl bych, že pak budete mít nadhled, ale začnete si více užívat to, co zrovna děláte…)

Bod č. 3 – Pamatovat, Značkovat, Testovat…
Tenhle bod je nejdůležitější:

  • Pamatovat si své sny!
  • Najít opakující se znaky ve snech
  • Testovat realitu

každý z těchto kroků je na samostaný článek. Napíšu později, ale vy se můžete zkusit kouknout na jiné stránky o LD, je toho plný gůgl! :)

Bod č. 4 Porč?
-pravidlo 5Z: Zábava, Zážitek, Zkušenost, Zkouška, Zlepšení-

V prvé řadě jsou lucidní sny úžasným prostorem pro zábavu a taky zde můžete zažít to, co v normálním světě nelze: létat, mluvit s mrtvými, sám se sebou, jak s miminem, s nějakou hvězdou nebo třeba s čínským bohem smíchu. Mnoho sportovců východu se učí právě lucidnímu snění, protože v něm zlepšují své schopnosti, ano můžete si zde nacvičit třeba rozhovor se svým šéfem, zítřejší zkoušku z anatomie  nebo tomu šéfovi můžete rozbít hubu…. je to jen na vás, k čemu to využijete, potenciál LD  je zatím bez hranic….